Свети Иван Рилски Чудотворец
Православна църква почита покровителя на българския народ Свети Иван Рилски Чудотворец на 19 октомври. Денят се отбелязва със специална служба и четене на житието му. Монах и отшелник, известен с написването на Устав на българското монашество, той е роден около 876г. и умира на 18 август 946г.
Родното му място е селото Скрино, на около 90 км. от София в Руенската планина. Родителите му били благочестиви хора и отрано го въвели в Христовото учение. Когато починали, 25-годишният Иван раздал на бедни и болни наследството си и постъпил в близкия манастир „Свети Димитър“. Той търсел пълното уединение и затова напуснал манастира и се изкачил на висока планина, може би Руен. Живеел в колиба и се хранел само с диви растения. В една нощ разбойници го нападнали и го изгонили от там. След скитане из планината намерил дълбока пещера и се заселил в нея. Там прекарал цели дванайсет години.
От пещерата той се отправил към Рила планина. Настанил се в хралупата на едно грамадно дърво. Постил и се молел, хранел се само с трева. След известно време го открили овчари. Вестта за него бързо се разнесла и много хора от различни места идвали при хралупата, за да го видят и чуят. Някои от тях водели със себе си болни. Иван Рилски измолвал от Бога здраве за всички. Преподобният обаче искал да се отдаде на абсолютна самота и затова напуснал любимия си дъб. Продължил да се изкачва нагоре в планината. Стигнал до голяма скала, до която видял просторна пещера и се заселил в нея. Но дори тук не останал скрит от хората. Слухът за неговите чудеса стигнал чак до цар Петър I. Царят искал да разговаря с него и му пратил дарoве – злато и плодове. Иван Рилски приел с благодарност плодовете, но златото върнал, защото не му било нужно. Скромен и смирен, той отклонил срещата с царя.
Около светеца по това време се били събрали още 30-тина души братя, с които той построил манастир и станал пръв негов игумен. Този манастир бил малък, изграден от дърво и от него нищо не е останало. Дори не се знае точното му място, но бил тачен от българските царе и те го дарили с обширни земи и гори, които се разпростирали чак до Мелнишко и Разложко.
Светецът починал на седемдесетгодишна възраст. След смъртта си бил погребан близо до основания от него Рилски манастир. Няколко десетилетия по-късно преподобният се явил на учениците си и поискал от тях да пренесат мощите му в град Средец (днешна София). През 1183 г. по време на поредната унгарско-византийска война, унгарския крал Белла ІІІ превзел град Средец и отнесъл мощите на Иван Рилски в своята столица Гран (Естергом). В Унгария станали редица чудеса, които показали на унгарците, че мощите на светеца трябва да са на неговата родна земя. След тригодишен престой светите мощи били върнати обратно в Средец с много дарове.
През 1195г. Българският цар Иван Асен I тържествено пренесъл мощите от Средец във Велико Търново, а през 1469 година, когато монасите от Рилския манастир получили разрешение от султана, пренесли мощите от Велико Търново обратно в Рилската обител.
Днес Рилският манастир представлява комплекс с обща площ 8800 кв. м. Той се отличава с уникалната си архитектура, наподобяваща крепост. Създаден е през 30-години на Х век и през времето на своето съществуване е бил многократно преустройван, разрушаван и отново възстановяван. Рилската обител е придобила сегашния си облик към средата на миналия век.
Смята се, че създателят на манастира е Иван Рилски, избрал пътя на аскетизма като способ за достигане на духовното съвършенство.
През XIVв. строителната дейност на протосеваст Хрельо Драговол, превръща манастира в солидно укрепен и внушителен архитектурен ансамбъл.
След завладяването на българското царство от османците в края на XIV век, пет века манастира остава средище на верски и културен живот. В него се създава книжовна школа, която обучава духовници и книжовници и поддържа връзки с просветно-религиозни средища в останалите източно-православни страни.
През 1778г. и 1833г. манастирът „Свети Иван Рилски“ бива опожаряван. Двукратните реконструителни дейности се извършват по проект на майстор Алекси.
По времето на Българското възраждане манастирът е не само пазител на историческата памет, но и огнище на разпространение на новите идеи на формиращата се нация. Комплексът бива възстановен с помощта на заможни българи от Копривщица, Тетевен, Чирпан, Стара Загора, Самоков и София.
Потвърждение за международното признание на историческата, културната и художествената стойност на Рилския манастир е включването му през 1983г. в „Листата на световното културно наследство”, която наброява не повече от 200 обекта от всички краища на света. От 1961 г. Рилският манастир е превърнат в Национален музей, а ЮНЕСКО обявява целия комплекс за паметник на културата със световно значение. През април 1991г. с постановление на Министерския съвет на Република България е възстановен монашеският статут на манастира и неговата автономия в рамките на Българската православна църква.
Манастирът притежава също така и библиотека, която е изключително богата на книжовен материал. Там се съхраняват ценни български писмени паметници от XI – XIX век.
Музеят, разположен на територията на манастира, също разполага с богата експозиция – икони, произведения на приложното изкуство, дърворезби, култови и етнографски предмети. Музеят притежава едно уникално произведение на изкуството на име „Кръста на Рафаил“, направено от цяло парче дърво. Монах Рафаил е използвал изключително фини инструменти, за да извая в кръста 104 религиозни сцени и 650 малки фигурки. Работата трае не по-малко от 12 години и е завършена през 1802 г. – тогава авторът губи зрението си.
В библиотеката на Рилския манастир се съхранява уникален документ „Заветът на Свети Иван Рилски”. Той започва така:
„Аз, смиреният и грешен Иван, който не съм извършил никакво добро на земята, когато дойдох в тази Рилска пустиня, не намерих човек в нея …”